Пролежні утворюються внаслідок ішемії при тривалому здавленні тканин. Найчастіше пролежні утворюються у тяжких хворих з низькою руховою активністю: при гострих порушеннях мозкового кровообігу, переломах шийки стегна і, особливо, при травмах хребта, що супроводжуються повною знерухомленістю пацієнта у поєднанні з порушенням трофічної іннервації. За статистичними даними, кожен шостий госпіталізований пацієнт перебуває в групі ризику щодо розвитку пролежнів або вже має їх.
Пролежні локалізуються в областях стискання м'яких тканин між кістковими виступами та поверхнею ліжка. Якщо хворий лежить на спині, характерна локалізація пролежнів – на крижах, п'ятах, лопатках, рідше на потилиці, ліктях. У положенні на боці часто уражаються вушні раковини, область великого рожна стегнової кістки. Пролежні у місцях кісткових виступів розвиваються також при накладанні гіпсових пов'язок і шин.
При розвитку пролежня м'яких тканин спочатку з'являється стійка гіперемія або ціаноз шкіри і набряклість даної області, потім бульбашки з серозним та геморагічним вмістом, після розкриття яких залишаються невеликі ранки, потім розвивається некроз (омертвіння) шкіри та прилягаючих тканин.
У тяжких випадках некроз поширюється до кістки, розвивається суха чи волога гангрена.
Після відторгнення хронічних некрозів утворюється хронічна рана, що погано піддається лікуванню.
При інфікуванні пролежня з'являється гнійне відділення, гіперемія, набряк і болючість тканин, що оточують рану.
При утворенні пролежнів лікування включає багаторазові хірургічні обробки з виконанням некректомії, місцеве лікування, спрямоване на прискорення процесів очищення та загоєння, загальне лікування, спрямоване на мобілізацію захисних сил організму. При великих глибоких пролежнях виконується аутодермопластика. Застосування сучасного перев'язувального матеріалу, що має ряд переваг, у тому числі високу атравматичність, при лікуванні будь-яких хронічних ран, у тому числі пролежнів, має особливі показання. Деякі види сучасних пов'язок для зручності застосування при типових пролежнях виготовляються за формою крижів.
Фаза запалення
виражена ексудація:
помірна ексудація - HydroClean Plus, Hydrosorb gel
Фаза грануляції
нормальна шкіра - PermaFoam comfort, PermaFoam sasral, PermaFoam
чутлива шкіра – PermaFoam, Hydrotul
нормальна шкіра – Hydrocoll, Hydrocoll sasral, Hydrocoll concave
чутлива шкіра – Hydrosorb, Hydrotul
Фаза эпітелізації
нормальна шкіра– Hydrocoll thin, Hydrosorb comfort, Hydrofilm
чутлива шкіра – Hydrosorb, Hydrotul
Фаза запалення
Фаза грануляції
виражена ексудація - PermaFoam cavity, Sorbalgon/Sorbalgon T
помірна ексудація - HydroClean Plus, Hydrosorb gel
Фаза епітелізації
нормальна шкіра - Hydrocoll thin, Hydrosorb comfort, Hydrofilm
чутлива шкіра - Hydrosorb, Hydrotul
Не знайдено дописів
Написати відгук